لینک دانلود(بررسی تئوریک و مطالعه شبیه سازی پدیده رسوب آسفالتین در محیط متخلخل در پروسه تزریق حلال)

بررسی تئوریک و مطالعه شبیه سازی پدیده رسوب آسفالتین در محیط متخلخل در پروسه تزریق حلال|لینک دانلود|اُ اِچ|50298442|
در حال حاظر شما فایل با عنوان بررسی تئوریک و مطالعه شبیه سازی پدیده رسوب آسفالتین در محیط متخلخل در پروسه تزریق حلال را دنبال می کنید .

تعداد صفحات :24


فرمت فایل : ورد


پروژه تخصصی


--------------


یکی از تکنیک های متداول در پروسه ازدیاد برداشت، تزریق حلال می باشد. تزریق بعضی از حلالها در مخازن، باعث بهم خوردن تعادل ترمودینامیکی و تغییرات ترکیب درصد اجزای نفت مخزن شده و موجبات تشدید رسوب دهی آسفالتین و عواقب ناشی از آن را پدید می آورد. بدلیل اینکه رسوب آلی اجزای سنگین نظیر آسفالتین، باعث افزایش فشار تزریق، کاهش بسیار شدید تراوایی خلل و فرج، گرفتگی و مسدود شدن محیط متخلخل، تغییر خاصیت ترشوندگی سنگ مخزن و در نهایت کاهش تولید شده، بنابراین قبل از شروع پروسه تزریق، مطالعه عمیق و جامع علمی و عملی برای بررسی و پیشگویی تشکیل رسوبات آسفالتین با توجه به شرایط مخزن، نوع حلال تزریقی، نسبت حجمی حلال به نفت و همچنین دبی تزریق امری لازم و ضروری بنظر می رسد.


در این مطالعه، با شبیه سازی یک سری از آزمایشات تزریق نرمال هپتان در یک محیط متخلخل (لوله قلمی) با استفاده از سیال یکی از مخازن جنوبی ایران (اهواز)، رابطه رسوب دهی دینامیک آسفالتین و اثر تغییر پارامترهای آزمایشگاهی (تغییر نسبت حجمی حلال به نفت تزریقی، دبی حجمی تزریق و دما) بر روی افزایش فشار تزریق و کاهش تراوایی مخزن مورد مقایسه قرار گرفته است.


در این مدل با استفاده از شبیه ساز ترکیبی GEM از مجموعه نرم افزاری CMG ، مدل تخلخل یگانه مخزن (single) و ساخت مدل سیال مخزن توسط نرم افزار Win Prop شرایط لوله قلمی برای یک مخزن فرضی مدل شده و نتایج خروجی شبیه ساز در هرسناریوی تعریف شده مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به نتایج شبیه سازی و ثابت بودن همه شرایط مدل، مهمترین پارامتر اثرگذار بر رسوب دهی آسفالتین، تغییر نسبت حجمی نرمال هپتان به نفت بود که افزایش آن باعث رسوب دهی شدیدتر آسفالتین و افزایش فشار تزریق و کاهش بیشتر تراوایی مخزن می شد. اثر تغییر دبی حجمی تزریق، در سرعت رسوب گذاری بود و تغییر دما اثر چندانی نداشت. با توجه به نکات ذکر شده در فوق، لازم است در انتخاب بهترین نسبت حجمی حلال به نفت تزریقی، نهایت مطالعه و دقت بکار گرفته شده تا از مشکلات رسوب دهی آسفالتین در مخزن تا حد امکان پیشگیری شود.


واژه های کلیدی: آسفالتین، رزین، میسل، رسوب دهی، حلالیت، تراوایی، تخلخل، مخازن نفتی، مخزن اهواز، دما و فشار بحرانی، فوگاسیتهمطالب دیگر:
🔥کارگاه ارزشیابی و بهسازی کارکنان دولت🔥کارگاه آموزشی تدوین طرح کسب و کار🔥کارگاه آموزشی سامانه سناما و نحوه تهیه CD🔥کارگاه آموزشی شغل شناسی🔥کارگاه آموزشی کنترل خشم🔥کارگاه آموزشی مدیریت دانش🔥کارگاه تشخیص و درمان بیماری فشارخون بالا🔥کارگاه توجیهی دانشجویان پزشکی🔥کارگاه توجيهي مقررات مربوط به تخلفات اداري🔥کارگاه حسابداری تعهدی ویژه مسئولین مالی دانشگاه های علوم پزشکی🔥کارگاه حسابداری تعهدی ویژه مسئولین مالی دانشگاه🔥کارگاه حسابداری تعهدی ویژه مسئولین🔥کارگاه خیاطی🔥کارگاه سیستم اطلاعات مدیریت🔥کارگاه صنایع چوبی کاج🔥کارگاه کنترل خشم🔥کارگاه مشـاوره تنظیـم خـانواده🔥کارنامه و زندگی هانيبال الخاص🔥کارنامه و زندگی🔥کالای قاچاق🔥کالیبریشن🔥کاهش سطح هوشیاری🔥کپسول ژلوفن🔥کتاب ارزشمند فوق ستاره فروش شوید اثر برایان تریسی🔥کتاب آزادی انسان