لینک دانلود(روشهای بیوتکنولوژی اصلاح گیاهان دارویی 29 اسلاید)

روشهای بیوتکنولوژی اصلاح گیاهان دارویی 29 اسلاید|لینک دانلود|اُ اِچ|50674558|
در حال حاظر شما فایل با عنوان روشهای بیوتکنولوژی اصلاح گیاهان دارویی 29 اسلاید را دنبال می کنید .

حجم فایل : 133.8 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 28
روشهای بیوتکنولوژی اصلاح گیاهان دارویی
مقدمه اگرچه کاشت گياهان دارويي به هزاران سال پيش باز مي‌گردد ولي بايد گفت که در مورد اصلاح آنها تاکنون پيشرفت قابل ملاحظه‌اي صورت نگرفته است و در حال حاضر، تعداد کالتيوارهاي مفيد به‌دست آمده بر اثر اصلاح گياهان دارويي اندک است. هدف از اصلاح گياهان دارويي، افزايش کميت و کيفيت آن دسته از مواد مؤثره در اين گياهان است که در صنايع دارويي از اهميت خاصي برخوردار هستند. در سال‌هاي اخير توجه خاصي از جانب سازمان‌هاي مختلف در کشورهاي جهان در ارتباط با اصلاح اين گياهان صورت گرفته است. در این راستا استفاده از تکنیکهای وابسته به کشت بافت و بیوتکنولوژی به منظور ارتقاء صفات کمی و کیفی و کاهش زمان اصلاح نباتات از اهمیت خاصی برخوردار است.
کشت بافت با تکنیک کشت بافت می توان از یک سلول به یک گیاه کامل دست یافت. در این تکنیک از روشهای جنین زایی ریزازدیادی و اندام زایی استفاده میگردد.استفاده از این تکنیک به همراه موتاسیون باعث سرعت بخشیدن به تکثیر انبوه تولید گیاهان عاری از بیماری انجام کار در تمام طول سال و کاهش هزینه خواهد شد.
اولین مرحله تکثیر قسمت مورد نظر در گیاه می باشد.پس از تعیین دز مناسب و انجام تیمار پرتوتابی و تکثیر دوباره گزینش درشرایط In-vitro با اعمال تیمار تنش صورت میگیرد .گیاهان گزینش شده بعد از انتقال به گلدان جهت سازگاری و تکثیر دوباره جهت سلکسیون انتهایی در مزرعه کشت شده و سپس مورد بررسی های تغییرات زنتیکی قرار خواهند گرفت.
يکي از بخش‌هاي مهم بيوتکنولوژي “کشت بافت” است که کاربردهاي مختلف آن در زمينه گياهان دارويي، از جنبه‌هاي مختلفي قابل بررسي است:
باززايي در شرايط آزمايشگاهي
( In-Vitro Regeneration )
تکثير گياهان در شرايط آزمايشگاهي، روشي بسيار مفيد جهت توليد داروهاي گياهي باکيفيت است. روش‌هاي مختلفي براي تکثير در آزمايشگاه وجود دارد که از جملة‌ آنها، ريزازديادي است. ريزازديادي فوايد زيادي نسبت به روش‌هاي سنتي تکثير دارد. با ريزازديادي مي‌توان نرخ تکثير را بالا برد و مواد گياهي عاري از پاتوژن توليد کرد. گزارش‌هاي زيادي در ارتباط با بکارگيري تکنيک ” کشت بافت ” جهت تکثير گياهان دارويي وجود دارد. با اين روش براي ايجاد کلون‌هاي گياهي از تيرة لاله در مدت 120 روز بيش از 400 گياه کوچک همگن و يک شکل گرفته شد که 90 درصد آنها به رشد معمولي خود ادامه دادند. براي اصلاح گل انگشتانه، از نظر صفات ساختاري، مقدار بيوماس، ميزان مواد مؤثره و غيره با مشکلات زيادي مواجه خواهيم شد ولي با تکثير رويشي اين گياه از راه کشت بافت و سلول، مي‌توان بر آن مشکلات غلبه نمود. چنان‌که مؤسسة گياهان دارويي بوداکالاز در مجارستان از راه کشت بافت و سلول گل انگشتانه موسوم به آکسفورد، توانست پايه‌هايي کاملاٌ همگن و يک شکل از گياه مذکور به‌دست آورد.
باززايي از طريق جنين‌‌زايي سوماتيک (غيرجنسي)
توليد و توسعة مؤث...مطالب دیگر:
🔗بررسی بتن خود تراكم و مواد تشكيل دهنده بتن خودتراكم و آزمایشات و خصوصیات بتن های خودمتراکم🔗بررسی دورانديشي در انتخاب همسر🔗راهنماي سرمايه‌گذاران غيرحرفه‌اي براي سرمايه‌گذاري در بورس🔗بررسی اجزای مختلف دستگاه اســـكنر🔗بررسی تاثیر سبوس گندم بر روی خواص خمیر🔗بررسی وضعيت سياسي شهرهاي ايران بعد از انقلاب🔗بررسی اختلالات مهارتهاي حركتي و ناتواني هاي بدني كودكان و نوجوانان استثنايي🔗بررسی علائم و درمان بيماري ام. اس ( Multiple Sclerosis )🔗بررسی نقش و تاثیر انسان بر تغيير اقليم🔗بررسی قرآن به عنوان معجزة جاويد پيامبر🔗بررسی برنامه ايمني مزرعه ايالت مين ( پايتخت آگاستا )🔗بررسی و ارزيابي اثرات اجتماعي رسانه هاي متحرك و غني🔗بررسی پدیده زلزله و درجات تخریب ساختمان و پيامدهاي اجتماعي زلزله🔗بررسی استرس شغلی در پرستاران🔗دانلود خلاصه كتاب جامعه شناسي سياسي نوشته دكتر بيوك محمدي🔗بررسی گیاه سنبل الطيب کاشت و داشت و برداشت🔗بررسی انواع عایق های رطوبتی قیر و گونی و رزینی🔗بررسي اثر تاريخهاي مختلف كاشت روي عملكرد و اجزاي عملكرد چهار رقم سويا در منطقه ميانه🔗بررسی بتن های سبک گازی AAC یا هبلکس🔗بررسی نقش و اهمیت روانشناسي در ادبيات معاصر🔗نحوه قرارگيري و جابجايي يک گاو از ابتداي تولد تا زمان شيردهي در جايگاههاي مختلف🔗بررسی ساختار و معماری روستاي ماسوله🔗بررسی حقوق و مسئولیت های رياست جمهوري🔗بررسی روش توليد بوش سيلندر اتومبيل🔗بررسی تنوع زیستی و تاثیر آن بر حاصلخیزی خاک