لینک دانلود(پاورپوینت (اسلاید) آشنایی با وسایل ، تجهیزات تبادل جرم بین دو فاز)

پاورپوینت (اسلاید) آشنایی با وسایل ، تجهیزات تبادل جرم بین دو فاز|لینک دانلود|اُ اِچ|50542357|آشنایی با وسایل,تجهیزات تبادل جرم,تبادل جرم بین دو فاز,آشنایی با وسایل ، تجهیزات,پاورپوینت تجهیزات تبادل جرم,پاورپوینت تبادل جرم بین دو فاز,مهندسی برق
در حال حاظر شما فایل با عنوان پاورپوینت (اسلاید) آشنایی با وسایل ، تجهیزات تبادل جرم بین دو فاز را دنبال می کنید .


دید کلی :


دانلود پاورپوینت آشنایی با وسایل ، تجهیزات تبادل جرم بین دو فاز در 30 اسلاید زیبا و قابل ویرایش با فرمت pptxتعداد صفحات فایل: 30 اسلاید


دسته بندی: پاورپوینت آماده مهندسی برق


فرمت فایل اصلی: PowerPoint قابل ویرایش1- این پاورپوینت دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده ارائه یا پرینت است.


2- کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.


3- در این پاورپوینت مباحث به زبان ساده و قابل درک برای همه گفته شده و برای ارائه آن هیچ مشکلی نخواهید داشت.
توضیحات کامل :


دانلود پاورپوینت آشنایی با وسایل ، تجهیزات تبادل جرم بین دو فاز در 30 اسلاید زیبا و قابل ویرایش با فرمت pptx«دسته بندی مبدل های حرارتی»


1) بر مبنای پیوستگی یا تناوب جریان:


جریان سیال داخل مجاری مبدل های حرارتی پیوسته یا متناوب است. در مبدل های حرارتی با جریان پیوسته مجاری سیال گرم و سرد از هم تفکیک شده اند، به طوری که سیال گرم در مجاری مخصوص خود و سیال سرد نیز در مجاری مربوط به خود جریان دارند. دو مجرای جریان توسط یک جداره لوله یا یک ورق از هم جدا شده اند.


2) بر مبنای پدیده انتقال:


تبادل انرژی بین دو سیال به صورت تماس مستقیم یا غیرمستقیم صورت می گیرد:


در نوع مستقیم، حرارت بین دو سیال که با هم تماس مستقیم دارند مبادله می شود. معمولا یکی از این دو سیال گاز و دیگری مایع است که با فشار بخار خیلی پایین و پس از تبادل حرارت به سادگی قابل تفکیک هستند.


در نوع غیرمستقیم، حرارت ابتدا به یک سطح جامد نفوذ ناپذیر منتقل می شود و سپس از آن به سیال سرد انتقال می یابد.
3) بر مبنای ساختمان مبدل:


در بسیاری مواقع مبدل های حرارتی بر مبنای ساختمان تقسیم بندی می شوند. مبدل های حرارتی از نظر ساختمان به چهار دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از :


1) مبدل های حرارتی لوله ای (Pipe Heat Exchanger)


2) مبدل های حرارتی صفحه ای (Plate Heat Exchanger)


3) مبدل های حرارتی پره ای (Fin Heat Exchanger)


4) بازیاب حرارتی (Heat Recovers)


4) بر مبنای نوع جریان :


که شامل موارد زیر می شود :


1) جریان همسو (Co-Current)


2) جریان ناهمسو (Counter Current)


3) جریان متقاطع (Cross Current)«مبدل های حرارتی لوله ای»


در این مبدل ها اساس انتقال حرارت از نوع غیر مستقیم می باشد و مکانیزم انتقال حرارت جابه جایی می باشد. این مبدل ها به دو دسته عمده تقسیم بندی می شوند:


1) دو لوله ای (Two Pipes)


2)پوسته و لوله (Shell & Tube)


- مبدل های حرارتی دو لوله ای:


ساده ترین نوع مبدل های حرارتی دو لوله ای هستند که یک سیال از درون لوله داخلی می گذرد و سیال دیگر در فضای بین دو لوله جریان دارد.


مبدل های حرارتی دو لوله ای زمانی کاربرد دارند که سطح تبادل کمی مورد لزوم باشد و در سرمایش و گرمایش هوا یا گازها کاربرد دارند.
- مبدل های حرارتی پوسته و لوله :


نوعی از مبدل های حرارتی که در صنایع فرآیندهای شیمیایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد از نوع پوسته-لوله می باشد.


یک سیال در لوله ها جریان می یابد در حالی که سیال دیگر درون پوسته و از روی لوله ها عبور می کند. جهت اطمینان از این که سیال درون پوسته از روی لوله ها می گذرد و در نتیجه انتقال حرارت بیشتری صورت می گیرد، موانعی در داخل پوسته قرار داده می شود.« مبدل های حرارتی صفحه ای»


این مبدل ها از صفحات نازک که کانال های جریان را تشکیل می دهد ساخته شده اند. جریان های سیال توسط صفحات مسطح که یا به صورت صاف یا موج دارند از هم جدا می شود. این مبدل ها برای انتقال گرما بین گاز، مایع یا جریانهای دو فاز استفاده می شوند. این مبدل ها به سه دسته زیر تقسیم می شوند :


1) صفحه های واشردار (Gasket Plate) ،
2) صفحه های حلزونی (Spiral Plate)


3) لاملا (Lamella)- مبدل های صفحه ای واشردار :

این مبدل ها شامل تعدادی از صفحات نازک با سطح چین دار یا موج دار
می باشد که سیال های گرم و سرد را از هم جدا می سازد. صفحات دارای قطعاتی در گوشه ها هستند که به نحوی آرایش داده شده اند که دو ماده ای که بایستی گرما بین آنها مبادله شود، یکی در میان در فضای بین صفحات جریان می یابند.

- مبدل های صفحه ای حلزونی :

مبدل های صفحه ای حلزونی با پیچاندن دو صفحه بلند موازی به شکل یک حلزونی با استفاده از یک میله اصلی و جوش دادن به لبه های صفحات مجاور به صورتی که یک کانال را تشکیل دهند، شکل داده می شوند.


- مبدل های لاملا :


مبدل های گرمایی لاملا شامل مجموعه کانال های ساخته شده از صفحات فلزی نازک است که به طور موازی جوشکاری شده اند و یا به شکل لاملا (لوله های تخت یا کانال های مستطیلی) می باشند که به صورت طولی در یک پوسته قرار گرفته اند.


« مبدل های حرارتی پره ای»


نوع مبدل های پره دار عمدتا برای کاربردهای گاز- گاز استفاده می شود. در اکثر کاربرد ها کاهش جرم و حجم مبدل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به دلیل دست یافتن به این کاهش حجم و وزن، مبدل های فشرده گرما همچنین به صورت وسیع در تبرید با دمای خیلی کم، بازیابی انرژی، صنایع فرآیندی، تبرید و سیستم های تهویه مطبوع استفاده می گردند. مبدل های صفحه ای پره دار برای استفاده در توربین گازی، نیروگاه های هسته ای و مهندسی پیشرانه و تبرید و گرمایش و تهویه سیستم های بازیابی گرمای اضافه و صنایع شیمیایی و سرمایش کاربرد دارند. این مبدل ها به چهار دسته زیر تقسیم می شوند :


1) پره ساده (Plain Fin )


2) پره ساده سوراخ دار (Plain Perforated Fin)


3) پره دندانه ای یا کنگره ای (Serrated Fin )


4) پره های جناغی یا موجی شکل (Herring Bake Fin)«مبدل های حرارتی براساس جریان»


- جریان همسو (هم جهت) :


در این نوع مبدل ها سیال سرد و گرم هر دو در یک جهت حرکت می کنند و در حین عبور از مبدل تبادل حرارتی انجام می دهند.


- جریان ناهمسو (مخالف جهت) :


در این نوع مبدل سیال سرد در یک جهت و سیال گرم در جهت عکس آن وارد مبدل
می شود و بدین ترتیب تبادل حرارتی صورت می پذیرد. در شرایط یکسان برای یک مبدل با جریان ناهمسو میزان انتقال حرارت بیشتر خواهد بود.


- جریان متقاطع :


چنانچه یک سیال در لوله و سیال دیگر به صورت عمود بر لوله ها جریان داشته باشد، نوع جریان متقاطع خواهد بود. مبدل های حرارتی با جریان متقاطع در گرمایش و سرمایش هوا یا گازها کاربرد وسیعی دارند.


دستگاه هایی هستند که به کمک آنها می توان در اثر تماس غیر مستقیم دو سیال، سیالی را گرم یا سرد نمود.


کاربرد اصول انتقال حرارت در طراحی تجهیزات برای مقاصد خاص مهندسی اهمیت بسیار زیادی و هدف از به کارگیری اصول انتقال حرارت در طراحی، تلاش برای رسیدن به هدف توسعه تولید برای سوددهی اقتصادی است. در حقیقت دانستن نوع مبدل براساس سیال هایی که از آن عبور می کنند نقش مهمی در طراحی و محاسبات اقتصادی مبدل های حرارتی به دنبال خواهد داشت.«دسته بندی مبدل های حرارتی»


1) بر مبنای پیوستگی یا تناوب جریان:


جریان سیال داخل مجاری مبدل های حرارتی پیوسته یا متناوب است. در مبدل های حرارتی با جریان پیوسته مجاری سیال گرم و سرد از هم تفکیک شده اند، به طوری که سیال گرم در مجاری مخصوص خود و سیال سرد نیز در مجاری مربوط به خود جریان دارند. دو مجرای جریان توسط یک جداره لوله یا یک ورق از هم جدا شده اند.


2) بر مبنای پدیده انتقال:


تبادل انرژی بین دو سیال به صورت تماس مستقیم یا غیرمستقیم صورت می گیرد:


در نوع مستقیم، حرارت بین دو سیال که با هم تماس مستقیم دارند مبادله می شود. معمولا یکی از این دو سیال گاز و دیگری مایع است که با فشار بخار خیلی پایین و پس از تبادل حرارت به سادگی قابل تفکیک هستند.


در نوع غیرمستقیم، حرارت ابتدا به یک سطح جامد نفوذ ناپذیر منتقل می شود و سپس از آن به سیال سرد انتقال می یابد.جریانهای دو فازی


مهمترین علامت مشخصه جریانهای دوفازی وجود مشترک بودن بین فازهای گاز و مایع می باشد. این فصل مشترک دارای اشکال مختلفی می باشد. تقریبا امکان پیدایش یک دامنه نامحدود از فصل مشترک مختلف بین دو فاز وجود دارد اما عموما تاثیر کشش سطحی بین دو فاز منجر به پیدایش فصل های مشترک مختلف منحنی شکل شده که نهایتا تمامی آن ها تبدیل به اشکال کروی (نظیر قطره ها و حباب ها (می شوند.


در حالت کلی با طبقه بندی انواع حالات توزیع فصل مشترک بین دو فاز گاز و مایع که اصطلاحا رژیم های جریان یا الگوی جریان نامیده می شوند می توان به توضیح و تفسیر این نوع جریان ها پرداخت. باید توجه داشت که این رژیم های جریان معمولا بوسیله موقعیت و شکل هندسی خط لوله و جهت جریان و خواص فیزیکی و شدت جریان هر یک از فازها و شار حرارتی وارد بر دیواره لوله تحت تاثیر قرار می گیرند.


لازم به ذکر است که علیرغم کوشش های بسیار زیادی که برای طبقه بندی اونع رژیم های جریان دو فازی به عمل آمده است با وجود تمامی این روش های بشدت کیفی و اغلب مطابق نقطه نظرات شخصی محققین می باشند بطوریکه تاکنون رژیم های جریان مختلفی تعریف گردیده و دامنه گسترده ای از اسامی برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته اند. تعاریفی که برای انواع رژیم های جریان در اینجا ارائه خواهند شد بصورت خیلی خلاصه بیان شده اند.الگوهای جریان در خطوط لوله قائم


در خطوط لوله قائم نیز الگوهایی ظاهر می شوند که تفاوت چندانی با الگوهای جریان در خطوط


لوله افقی ندارند.


.


.


منابع


GPSA; “Gas Processors Suppliers Association”, Tenth Edition, copy right at 2000


John M .Campbell, Volume 1 Seventh Edition; “Gas Conditioning and Processing”, second Printing, October 1994.


IPS; "Iranian Petroleum Standard", IPS-E-PR-500; Dec 1997


API (American Petroleum Institute);"Technical Data Book-Petroleum Refining", Sixth Edition, April 1997
مطالب دیگر:
📗تحقیق احداث باغ در اراضي شيب دار📗طرح توجیهی كسب و كار الكترونيك پارسيان📗تحقیق مدل سازی و حل مسئله زمان بندی جریان کارگاهی با زمان های تنظیم وابسته به توالی📗تحقیق تاريخچه مطالعه كار و زمان📗تحقیق بررسی رهبري، شخصيت و اثربخشي آن در سازمان📗تحقیق مديريت آموزشي اصول و کاربرد آن ها📗تحقیق سنجش ميزان آمادگي شركت آب منطقه اي جهت اجراي سيستم ERP📗تحقیق مدیریت منابع ضایعات شهری📗تحقیق منابع نيروهای انساني📗تحقیق بررسی نظام پيشنهادها📗تحقیق سيستم مديريت كيفيت📗تحقیق نقش راهبر در اثربخشي مطالعات مهندسي ارزش📗تحقیق سازمانهاي مجازي سازمانهاي آينده📗تحقیق خط مشي يكنواخت برحسب وظائف و مسئوليتهاي حفاظتي اركان دوم به منظور تامين و جلوگيري از هر گونه ا📗تحقیق عملكرد مديريت در آموزشگاه پسرانه📗تحقیق بررسي ميزان و نحوة گذراندن اوقات فراغت دانش آموزان دختر مقطع متوسطه📗تحقیق مديريت بحران📗تحقیق منابع انساني با كيفيت رمز طلايي رقابت📗تحقیق عواملی که بر توانایی هماهنگی و کنترل تصمیمات بازاریابی بین المللی تاثیر می گذارند📗تحقیق مؤلفه هاي گزينش نيروي انساني📗تحقیق نظام مديريت مبتني بر عملكرد در اورژانس بيمارستان📗تحقیق نظرية سيستم ها در مديريت📗تحقیق نقش نظام مشاركت در توسعة بهره وري و خلاقيت منابع انساني📗تحقیق راهکار برای دولت الکترونیکی در جهان در حال توسعه📗تحقیق نگاهي به مديريت زمان