لینک دانلود(پاورپوینت بررسی اثر فسفر و تراکم بر عملکرد و اجزای عملکرد ارقام مختلف نخود در منطقه گرگان 35 اسلاید)

پاورپوینت بررسی اثر فسفر و تراکم بر عملکرد و اجزای عملکرد ارقام مختلف نخود در منطقه گرگان 35 اسلاید|لینک دانلود|اُ اِچ|40205998|بررسی اثر فسفر و تراکم بر عملکرد و اجزای عملکرد ارقام مختلف نخود در منطقه گرگان 35 اسلاید,بررسی اثر فسفر و تراکم بر عملکرد و اجزای عملکرد ارقام مختلف نخود در منطقه گرگان,دانلود بررسی اثر فسفر و تراکم بر عملکرد و اجزای عملکرد ارقام مختلف نخود در منطقه گرگان,دانلود پاورپوینت بررسی اثر فسفر و تراکم بر عملکرد و اجزای عملکرد ارقام مختلف نخود در منطق
در حال حاظر شما فایل با عنوان پاورپوینت بررسی اثر فسفر و تراکم بر عملکرد و اجزای عملکرد ارقام مختلف نخود در منطقه گرگان 35 اسلاید را دنبال می کنید .

چکیده

این آزمایش در سال زراعی 85–84 در ایستگاه تحقیقات هاشم‌آباد گرگان به منظور بررسی اثر کود فسفره و تراکم بوته بر روی ارقام نخود با استفاده از طرح کرت‌های خرد شده در قالب بلوک‌های کامل تصادفی در سه تکرار انجام شد. فاکتور اصلی شامل سه سطح کود فسفره (کود فسفره=A شامل سه مقدار 0=a1، 45=a2 و 90=a3 کیلوگرم سوپرفسفات ترپیل در هکتار) بود. فاکتور فرعی شامل ترکیب سه رقم (رقم=C و c1=Filip86-50c و c2=Filip89-50c و c3=Filip84-48c) و سه تراکم بوته (تراکم=B، 20=b1، 30=b2، 40=b3 بوته در مترمربع) به صورت فاکتوریل بود. در مجموع 27 تیمار در سه تکرار مورد آزمایش قرار گرفت. نمونه‌برداری در 6 مرحله رشد و نمو به منظور یادداشت‌برداری‌های لازم از صفات موردنظر (ارتفاع، شاخص سطح برگ، وزن خشک کل، وزن خشک برگ، تعداد غلاف در بوته، تعداد دانه در غلاف، وزن صد دانه، عملکرد نهایی و شاخص برداشت) صورت گرفت.

تیمارهای 45 کیلوگرم و 90 کیلوگرم فسفر در هکتار به ترتیب با میانگین 23/40 و 68/40 گرم بیشترین وزن صد دانه به دست آمد. در تراکم 20 بوته و 30 بوته در مترمربع به ترتیب با میانگین 96/40 و 22/40 گرم حداکثر وزن صد دانه را داشت. اثر ارقام مختلف بر وزن صد دانه تفاوت معنی‌دار داشت و رقم Filip86-50c با میانگین صد دانه 3/41 گرم دارای بیشترین وزن صد دانه است. بیشترین وزن صد دانه در رقم Filip86-50c با تراکم 20 بوته در مترمربع و میزان فسفر 45 کیلوگرم در هکتار (95/46 گرم) بود. اختلاف معنی‌داری بین سطوح فسفر در رابطه با عملکرد دانه نبود، ولی ارقام دارای اختلاف بسیار معنی‌داری در سطح یک درصد احتمالات بودند و رقم Filip86-50c بیشترین عملکرد (5/254 گرم دانه در مترمربع) را داشت. در سطوح تراکم اختلاف معنی‌داری در سطح 5 درصد احتمالات مشاهده شد و با افزایش تعداد بوته در واحد سطح از 20 بوته در مترمربع به 30 و 40 بوته در مترمربع افزایش عملکرد دانه صورت گرفت. تراکم 30 بوته در مترمربع با میزان فسفر 45 کیلوگرم در هکتار با میانگین 2/256 گرم وزن دانه در مترمربع بیشترین بود و اختلاف معنی‌داری با سایر سطوح داشت. رقم Filip86-50c با تراکم 30 بوته در مترمربع با 3/278 گرم وزن دانه در مترمربع دارای بیشترین میانگین بود. حداکثر شاخص برداشت در اثرات متقابل سه جانبه فسفر، تراکم و رقم در میزان فسفر 45 کیلوگرم در هکتار و رقم Filip89-50c و تراکم 30 بوته در مترمربع با 57/66 درصد بوده است. در نهایت مشخص گردید که رقم Filip86-50c با میزان فسفر 45 کیلوگرم و تراکم 30 بوته در مترمربع با 7/336 گرم وزن دانه در مترمربع بیشترین عملکرد را داشته که از نظر تولید اقتصادی در شرایط منطقه مورد آزمایش ارجح بوده و این تیمار قابل توصیه است.

مقدمه

پس از غلات دومین منبع غذائی بشر حبوبات است(1). دانه حبوبات با داشتن 30-18 درصد پروتئین نقش مهمی در تأمین مواد پروتئینی مورد نیاز انسان می‌تواند داشته باشد(8). نخود یكی از مهمترین حبوبات است و در بین حبوبات در ایران بیشترین سطح زیر كشت را به خود اختصاص داده است(8، 11، 17 و 21). نخود بطور معمول 25درصد پروتئین دارد(9). دو عامل مهم در افزایش عملكرد میزان كود مصرفی و تراكم مطلوب است كه در این تحقیق سعی شده بهترین میزان كود فسفر و تراكم مورد نیاز مشخص شود از علائم اصلی كمبود فسفر آن است كه معمولاً قبل از اینكه طول گیاه به 8-6 سانتی‌متر برسد، رنگ ارغوانی در برگ‌های زیرین گیاه پدیدار می‌شود(2 و 21). مصرف فسفر باعث زودرسی و بلوغ زود هنگام كه منجر به فرار از خشكی می‌شود، می‌گردد(21). مشاهده شده كه با كاربرد 75 كیلوگرم P2O5 همراه با آبیاری افزایش عملكرد را معنی‌دار می‌كند (19 و 20).


مطالب دیگر:
📒تحقیق انواع پست های فشار قوی و تجهیزات آن📒تحقیق بنای شمس العماره📒مقاله ترجمه شده با عنوان یک سیستم خبره فازی- عصبی برای تشخیص📒پرسشنامه عزت نفس آیزنک📒تحقیق ماشین های شمع کوب📒تحقیق بارگذاری جرثقیل ها📒تحقیق طراحی جاده در خاک نمکی📒گزارش کارآموزی برق قدرت در پست 63 کیلوولت📒گزارش کارآموزی حسابداری در شرکت پیمانکاری خدمات شهری📒گزارش کارآموزی خط تولید نوشابه، کنترل کیفیت و بازار📒نقشه اتوکد ساختمان 4 طبقه بتنی📒تحقیق دستگاه خودپرداز (ATM)📒پاورپوینت دستگاه پوز (POS)📒داشبورد مدیریتی فروش، هزینه و سود شرکت بازرگانی در اکسل📒گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر در دفتر خدمات کامپیوتری📒گزارش کارآموزی حسابداری در اداره جهاد کشاورزی📒پرسشنامه شیوه فرزند پروری والدین📒تحقیق استرس و راه های مقابله با آن📒تحقیق بررسی روان شناختی مسئولیت پذیری دانش آموزان📒خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی📒تحقیق آسيب ‏هاى روان ‏شناختى اينترنت📒تحقیق اختلالات خلقی📒تحقیق بيش فعالی (ADHD) چیست؟📒تحقیق روان شناسی عشق📒تحقیق مشاوره روانی کودکان