لینک دانلود(پاورپوینت-نقش ایمنی و ارگونومی در محیط کار و ورزش- در 75 اسلاید-powerpoin-ppt)

پاورپوینت-نقش ایمنی و ارگونومی در محیط کار و ورزش- در 75 اسلاید-powerpoin-ppt|لینک دانلود|اُ اِچ|39015380|نقش ایمنی و ارگونومی در محیط کار و ورزش,ارگونومی و اصول ایمنی در ورزش,ارگونومی,ارگونومی در ورزش,ورزش,ایمنی ورزشی,ارگونومیک,ورزش و ارگونومی و
در حال حاظر شما فایل با عنوان پاورپوینت-نقش ایمنی و ارگونومی در محیط کار و ورزش- در 75 اسلاید-powerpoin-ppt را دنبال می کنید .

اهداف و دامنه عملكرد ارگونومي

مهمترين اهداف ارگونومي عبارتست از

الف) ايمني ـ بهداشت

ب) توليد ـ بهره وري

فعاليت‌هاي متنوع صنعتي يا غيرصنعتي بطور دقيق مد نظر دارد.

مي‌توان به شرح زير دانست :

1) بررسي ميزان توانمندي شاغلين با توجه به نوع كار و انرژي مصرفي

2) مطالعه ابعاد فيزيكي بدن (آنتروپومتري) و كاربرد اين دسته از اطلاعات در طراحي ايستگاه هاي كار

3) طراحي ارگونوميك ابزارهاي دستي

4) طراحي ايستگاه هاي كار نشسته، ايستاده (يا توام) و آناليز سيستم انسان ـ ماشين

5) بررسي‌هاي روانشناختي از ديدگاه نحوه ارتباط بين افراد

6) تعيين رژيم‌هاي كار و استراحت (زمان‌هاي استراحت و مدت انجام كار)

7) بررسي روش‌هاي حمل دستي كالا و طراحي خطوط بسته بندي و بارگيري دستي

8) بررسي صدمات اسكلتي عضلاني مرتبط با كار و آناليز وضعيت‌هاي بدني

9) بيومكانيك شغلي

10) ارگونومي و كار در منزل

11) كاربرد بهينه رنگ و موسيقي در محيط‌هاي كار

آنچه در بالا ذكر شد بخشي از موضوعاتي است كه از ديدگاه مهندسي انساني قابل بررسي و ارزيابي مي‌باشد، كه نكاتي در مورد برخي از آن‌ها به اختصار ذكر مي‌شود.

سيستم انسان ـ ماشين

سيستم انسان ـ ماشين يكي از سيستم‌هاي فراگير در مبحث ارگونومي است كه داراي چهار فاكتور اساسي مي‌باشد كه عبارتند از انسان ـ محيط تجهيزات ـ شغل، بديهي است چنانچه بتوان در هر سيستم يا محيطي اين چهار عامل را آناليز نمود مي‌توان مزايا و معايب آن سيستم يا ساختار را معين ساخت و بدنبال آن به بررسي معايب و رفع آن‌ها پرداخت به بيان ديگر هر سيستم كاري شامل عناصر و اِلِمان‌هاي انساني و تجهيزاتي مي‌باشد كه مستقر در يك محيط تعريف شده اي هستند اين سيستم‌ها يا به تعبيري ارگوسيستم‌ها مي‌توانند به شكل‌هاي ساده يا پيچيده كه تحت نام كلي سيستم انسان ـ ماشين نيز خوانده مي‌شوند، مطرح گردند.

بالطبع هر يك از المان‌هاي تشكيل دهنده يك سيستم انسان ـ ماشيني مي‌تواند بر حسب نوع و شرايط، اثرات قوي يا ضعيفي را بر روي ديگر عوامل سيستم بگذارند.

ارگونومی چیست؟

توانایی همگام سازی بدن با حرکات ورزشی را ارگونومی گویند

nنرمش در هنگام استراحت و بين کار سودمند است . ( براي رفع خستگي مي توان از حرکات کششي استفاده نمود ) . براي کاهش خستگي چشم بايد هر چند مدت يک بار به نقطه اي در فواصل دور نگاه کنيد . در هنگام کار با رايانه اگر بدن کشيده باشد و سر بالا نگاه داشته شود و شانه ها آويزان باشد بالا تنه در راحت ترين حالت قرار خواهد گرفت ، چرا که بد نشستن انجام کار را سخت تر کرده و منجر به خستگي ماهيچه ها و ايجاد عوارض مي شود .
براي به حداقل رساندن فشار بر روي گردن و کمر ، استفاده از گيره هاي اوراق يا کاغذ گير لازم است .
n
nمطالعه جنبه های روانی عملکرد ورزشکاران و کاربرد اصول روانشناسی در حوزه ورزش . یا به عبارت دیگر، مطالعه ویژگیهای رفتاری ورزشکاران.

- جهت دادن توجه به محرک يا محرک های مورد نظر

مواردی که ورزشکاران دارای تواناييهای ذهني يا رواني بالا بايد انجام دهند:

-تمرکز توجه بر جنبه های موثر و مثبت مربوط به عملکرد

(استفاده از نشانه های کلامي مانند محکم ،سریع و ..)

-منحرف کردن توجه از محرک ها و نشانه هايي با اثرات مداخله ای منفي بر عملکرد (شيوه داوری)


مطالب دیگر:
📗دانلود تحقیق اصول اولیه طراحی بدنه خودرو📗دانلود تحقیق آلیاژهای حافظه دار📗دانلود تحقیق آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو📗دانلود تحقیق انتخاب بهترین خودرو📗دانلود تحقیق انتخاب یک سیستم خنک سازی توربین گازی📗دانلود تحقیق اندازه گیری با کولیس📗دانلود تحقیق انواع و اشکالات فنی ورق و قوطی های فلزی📗دانلود تحقیق آیرودینامیک در طراحی خودرو📗دانلود تحقیق باربری از چاه، توان و راندمان باربری از چاه📗دانلود تحقیق بازنگری تحقیق خمیرسازی بیوشیمایی و بیومكانیكی📗دانلود تحقیق باطری خودرو📗تحقیق بررسی انواع مشعل های گازی نیروگاه بخار، نحوه کارکرد آنها و چگونگی آنالیز احتراق برای انتخاب بهینه مشعل با توجه به تعداد، نوع و موقعیت📗PSD مراسم چهلم مادر (آگهی چهلم مادر)📗پاورپوینت تصمیم گیری در مسائل مالی با تاکید بر ابزارهای مهندسی مالی📗پاورپوینت تصمیم گیری و حل مساله📗پاورپوینت برنامه ریزی در سازمان📗پاورپوینت تئوریهای مدیریت پیشرفته📗پاورپوینت سازماندهی در سازمان📗پاورپوینت چگونه رفتار کنیم تا یک فروشنده موفق شویم📗پاورپوینت خلاقیت و حل مساله📗پاورپوینت روشهای برقراری ارتباط موثر📗پاورپوینت کار گروهی و مهارتهای رهبری گروه📗پاورپوینت بررسی مدیریت تعارض و تصمیم گیری خلاق📗پاورپوینت مدیریت رفتار، مدیریت موفقیت و مدیریت ارتباط با مشتری📗دانلود تحقیق بررسی انواع موتورهای احتراق داخلی